A weboldal viselkedésalapú reklám cookie-kat használ, az adatkezelésre az Adatkezelési tájékoztatóban leírtaknak megfelelően kerül sor. Engedélyezem
Termékek Menü

50 éves az UNO (és milyen jól tartja magát)

50. évfordulóját ünnepli az UNO kártyajáték

Az alkalomra különleges, 50 éves jubileumi kiadás is készült a világ egyik legnépszerűbb kártyajátékából.

Az ikonikus kártyajáték ötlete 1971-ben az ohiói Cincinnati egyik fodrászatában született és azóta világszerte összehozza és szórakoztatja a családokat. Az elmúlt 50 évben az UNO már több mint 80 országban, több mint 20 nyelven kapható, a percenként eladott 17 paklival pedig a világ egyik legnépszerűbb kártyajátéka.

"Az UNO már 50. éve hozza össze az embereket, nyelvre, kultúrára és életkorra való tekintet nélkül. A világ elsőszámú játékaként a közös családi időtöltésen túl a kártya mára kulturális jelenséggé vált. A jeles évforduló a márka múltjának, jelenének és jövőjének egész éves ünnepe” – mondta Török Kata, a Mattel magyarországi brand managere.

Az 50 éves évforduló alkalmából különleges, jubileumi Uno kiadást is készített a Mattel, amely már Magyarországon is kapható. Az exkluzív, ünnepli paklihoz egy arany medál is tartozik, emléket állítva a fél évszázados évfordulónak. Emellett egy speciális, „50/50” kártya és szabályzat is került a dobozba, ami beépíti az érmét a játékmenetbe. A lényeg persze változatlan: megszabadulni az összes kezünkben lévő kártyától úgy, hogy csak a pakli tetejéhez illeszkedőt lehet lerakni, majd bemondani, hogy "UNO!"

 

Aki pedig extra izgalmat szeretne vinni a játékba, az Uno Showdown – A nagy leszámolás kiadással megteheti. Ehhez a játékváltozathoz ugyanis egy a játékosok reflexeit próbára tevő piros szerkezet is tartozik. Ha a gép villogó jelzést és hangot ad, rá kell csapni a készülék fekete füleire. Aki a legkésőbb reagál, az büntetőkártyát kap.

A népszerű kártyajáték Uno Flip változata, vagyis a kifordított UNO pedig szó szerint kifordítja a játékot. A szabályok változatlanok, de a kártyalapok mindkét oldalán szám vagy karakter látható. A még izgalmasabb játék érdekében bekerült egy plusz karakterkártya is, a megfordító lap. Amikor valaki leteszi ezt a lapot, mindenkinek át kell fordítania a kezében lévő kártyákat, és azokkal a lapokkal folytatni a játékot, amelyek eddig a hátoldalon szerepeltek.

 

Érdekességek az 50. évfordulóját ünneplő UNO-ról:

  • Az UNO-t 1971-ben Merle Robbins találta fel, aki borbélyüzletében kezdte el árulni a paklikat Cincinnati külterületén, Ohio államban.
  • 1972-ben Merle eladta a játék tulajdonjogait az International Games-nek, amelynek a tulajdonosa egy temetkezési vállalkozó volt.
  • A játék híre szájhagyomány útján gyorsan elterjedt, de az első igazi áttörést akkor érte el, amikor 1978-ban a hatalmas viszonteladó, a K-Mart úgy döntött, hogy országszerte árusítja az UNO-t.
  • 1987-ben jelent meg a játék első kibővített változata, az UNO Dice, ami egy fa dobókockával és egy izgalmas csavarral egészült ki a klasszikus játékmenethez képest.
  • 1992-ben a Mattel megvásárolta az International Games céget, és jelenleg is ők gyártják a közkedvelt játékot.
  • 1998-ban olyan különleges paklik kerültek piacra, mint például a Coca-Cola és a Toys R’ Us márkajelzett kártyák.
  • A Mattel 1999-ben bemutatta a Sydney 2000 UNO változatot, ezzel ünnepelve az Olimpiai játékokat.
  • 2008-ban a Gameloft közreműködésével megjelent az első Uno applikáció, ami a játékot bárhol elérhetővé tette.
  • 2017-ben az UNO az első számú gyűjthető kártyajáték lett az Egyesült Államokban az NPD Csoport amerikai kiskereskedelmi jelentése szerint.
  • 2018-ban az UNO bekerült a Nemzeti Játék Hírességek Csarnokába.
  • Az UNO Artiste széria 2019-ben debütált az ikonikus képzőművész Jean-Michael Basquiattel együttműködve.
  • 2017-ben debütált az UNO ColorADD, a világ első színlátás zavarral küzdők számára optimalizált kártyajátéka.
  • 2019-ben pedig a Nemzetközi Vakok Szövetségével közreműködve megjelent az UNO Braille, így a játék elérhetővé vált a látássérültek számára is.